1. Diagnoza, czyli co jest przyczyną problemu

Aby poradzić sobie z problemem, należy go dobrze zdiagnozować. Kiedy poznamy pierwotna przyczynę nadwagi, odchudzanie i modelowanie sylwetki stają się bardzo proste. Diagnostyka obejmuje między innymi:

· badania laboratoryjne,

· wywiad i analizę zdrowotną

· wywiad i analizę żywieniową.

 

2. Określenie indywidualnego celu

Każdy pacjent ma swoją historię, nawyki, upodobania, ewentualne schorzenia. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna to takie, które są idealnie dopasowane do konkretnej osoby. Np.: uznawany powszechnie brokuł jako źródło zdrowia niekoniecznie jest odpowiednim składnikiem diety osoby  z problemami tarczycy.

 

3. Kontrola, najlepiej co miesiąc

Istotne jest kontrolowanie naszego działania, ponieważ organizm ludzki pod wpływem różnorodnych czynników może się zachowywać niespecyficznie. Kontrola comiesięczna wynika z faktu, że adaptacja do nowego systemu żywieniowego trwa około 21 dni. Liczne badania wskazuję, że nie ma sensu wykonywać pomiarów częściej.

 

4. Motywacja poprzez informację

Wiedza zmienia bowiem nasze podejście do problemu. Przestajemy reagować na krążące w mediach mity i skróty myślowe dotyczące metodologii odchudzania. Kłamstwem jest popularny mit pt: „mniej żreć”. Obserwacje medyczne wskazują wyraźnie, że problem nadwagi w znacznym stopniu dotyczy niedożywienia

rozumianego jako niewystarczająca ilość składników odżywczych w diecie - a nie przejadania się.

 

5. Edukacja cykliczna

Każdego dnia poznajemy siebie i swoje otoczenie na nowo. Szczególnie istotna staje się interakcja między tym, kim byliśmy, a tym, kim się stajemy. Istnieją liczne dowody naukowe mówiące o liniowej zależności między poziomem wiedzy o reakcji organizmu na pożywienie a prawidłową i zdrową sylwetką.

Warto poznać mechanizmy naszej fizjologii i zrozumieć, że mocniej nie oznacza lepiej, a mniej nie oznacza skuteczniej. Dotyczy to tak treningu jak i żywienia.

 

6. Obalanie mitów

Niestety, żyjemy w dobie mediów. Im większa presja na szkło, tym więcej wymyśla się nielogicznych zagadnień. Weźmy mit o lodach, w którym to podaje się informacje, jakoby organizm potrzebował więcej kalorii do ogrzania substancji niżeli ona sama w sobie jej zawiera. W rzeczywistości nic takiego nie zachodzi. Nie musimy ogrzewać i schładzać pokarmów przy użyciu energii.

 

7. Indywidualizacja - dopasowanie procesu

Tak jak nie ma dwóch identycznych osób – nawet bliźnięta mają widoczne różnice - tak też nie ma jednego idealnego modelu postępowania w nadwadze i otyłości. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Wypracowania takiego modelu postępowania, który idealnie wpasuje się w możliwości i warunki życia danej osoby.

 

8. Zagrożenia i pułapki

Po trzech miesiącach treningów i diety motywacja gaśnie. Waga zaczyna spadać dużo wolniej, a efekty nie są już tak spektakularne jak w pierwszej fazie treningów. To zupełnie normalne, bo organizm zaczyna

się stabilizować. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wielu pacjentom odbiera to motywację. Popadają w zniechęcenie. Chwilowy wzrost wagi o kilogram czy dwa, co może się zdarzyć przy zmianie diety, powoduje, że się poddają. Nie przychodzą na kolejne zajęcia. Odrzucają dietę, treningi i znów zaczynają tyć. Tymczasem trening wymaga cierpliwości i zrozumienia organizmu oraz tego, jak reaguje na zmiany. Że wahania wagi to rzecz normalna.

 

9. Od ogółu do szczegółu

Zmiany w naszym „nowym zdrowym życiu” wprowadzamy w specjalnie określony sposób, od rzeczy ogólnych stopniowo przechodząc w kolejnych etapach do szczegółów. Nasz system tak został opracowany, że u ponad 80 % pacjentów sprawdza się perfekcyjnie.

 

10. Niech nagroda za sukces będzie świadoma

Warto mieć świadomość, że znaczna cześć osób z nadwagą traktuje żywność jako nagrodę. Dlatego należy być czujnym, aby swoich sukcesów nie po fetować smakołykami. Jest to częsta pułapka, który oddala nas od ostatecznego sukcesu, jakim nie są tylko i wyłącznie utracone kilogramy, ale trwała zmiana nawyków do końca życia. Skuteczność odchudzania mierzymy czasem stabilizacji wagi, zgodnie z założonym na początku celem. Ten czas określa się jako 24 miesiące od uzyskania celu. Po takim okresie śmiało można powiedzieć, że udało się pacjentowi schudnąć. Pamiętajmy, niech naszą nagrodą będzie więcej determinacji, ochoty na rozwój i radość z każdego dnia.