mgr Maciej Bych

Czy suplementy są bezpieczne dla zdrowia?

Suplementy dopuszczone do obrotu handlowego są na ogół bezpieczne dla zdrowia. Skutki uboczne mogą pojawiać się w wyniku ich przedawkowywania, nadwrażliwości na zawarte w nich składniki, bądź też istniejących przeciwwskazań do ich stosowania.

W przypadku występowania specyficznej nietolerancji pokarmowej, bądź istnienia określonych stanów chorobowych, stosowanie danego suplementu powinno być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską.
Niektóre z suplementów mogą być przeciwwskazane np. przy chorobach układu krążenia, jak np. preparaty o działaniu termogenicznym (kofeina, synefryna, tyrozyna). Związki te, zalecane w szczególności w programach redukcji masy ciała, wpływają na pobudzenie pracy układu nerwowego, co wiąże się ze wzrostem akcji serca i podwyższeniem ciśnienia krwi. W przypadku osób chorujących na serce lub nadciśnienie, nieodpowiednie stosowanie tego typu środków może wywołać niebezpieczne komplikacje w układzie sercowo-naczyniowym. Substancje termogeniczne przeciwwskazane są także dla osób chorujących na depresje oraz cierpiących na inne zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Należy pamiętać, że przeciwskazania mogą istnieć także do suplementów, które z pozoru uznawane są za prozdrowotne, jak np. preparaty błonnikowe. Suplementy diety zawierające włókna pokarmowe posiadają właściwości pęczniejące, w efekcie czego mogą działać drażniąco na błony śluzowe przewodu pokarmowego a także wzmagać wydzielanie soków trawiennych. Z tego tytułu nie są one zalecane m.in. w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy a także zapaleniu jelita grubego. Błonnik pokarmowy może przyczyniać się do potęgowania uszkodzeń błony śluzowej, nadmiernej lub nieprawidłowej fermentacji, upośledzenia wchłaniania wody i elektrolitów, co w efekcie może skutkować nasileniem reakcji bólowych, biegunkami, zaparciami, wzdęciami, niedoborami pokarmowymi, wysuszeniem. Preparaty błonnikowe mogą być także przeciwwskazane przy innych schorzeniach przewodu pokarmowego. Ponadto osoby z wywiadem alergii na skorupiaki nie powinny przyjmować kapsułek zawierających chitosan.

Osobną uwagę należy także skupić na kobietach w ciąży. W tym szczególnym okresie życia kobiety przyjmowanie jakichkolwiek suplementów diety powinno odbywać się zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską. W poszczególnych trymestrach ciąży zmienia się zapotrzebowanie ustroju na różne składniki pokarmowe, a także dochodzi do licznych zaburzeń w stanie zdrowia. Nadmiar niektórych witamin lub minerałów, a także przyjmowanie innych preparatów może odbić się nie tylko na zdrowiu matki, ale również dziecka. Ta sama ostrożność w przyjmowaniu suplementów diety zalecana jest w okresie karmienia piersią.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Zanieczyszczenie dopingiem

Coraz częściej słyszy się, że niektóre preparaty suplementacyjne mogą zawierać niedozwolone substancje dopingujące. Czy jest to prawda?

czytaj więcej

Czy suplementacja jest konieczna?

Okres intensywnych zajęć treningowych zwiększa wyraźnie zapotrzebowanie organizmu na energię oraz różnego rodzaju substancje odżywcze.

czytaj więcej
POKAŻ