mgr Maciej Bych

Czy wolno pić kawę w ciąży?

Generalnie kobieta w ciąży nie powinna pić kawy. Zbyt duże jej spożycie może wpływać negatywnie na rozwijający się organizm dziecka, zwiększając ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i niskiej masy noworodka.

Może mieć to również negatywny wpływ na układ oddechowy dziecka. Kofeina zawarta w kawie zaburza także metabolizm wapnia, i to zarówno w organizmie matki, jak również dziecka. Mimo, że nie oznaczono jeszcze dokładnie szkodliwej porcji kofeiny, to jednak jest w pełni uzasadnione ograniczenie jej spożycia w czasie ciąży. Należy jednak pamiętać, że kofeina jest obecna nie tylko w kawie, ale także herbacie, napojach typu cola czy czekoladzie. Warto, także czytać ulotki i etykiety opakowań leków i suplementów, gdyż w niektórych preparatach może być również zawarta kofeina. Kobieta w ciąży nie powinna pić więcej niż 1-2 filiżanki słabej kawy dziennie, a także unikać spożywania dużej ilości herbaty.

autor: Dobry Dietetyk (MK)

źródło: Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Ciąża pod okiem dietetyka

Czerw 25, 2014 Dieta w ciąży

Narodziny dziecka to niezwykle ważny okres w życiu każdej kobiety. Jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy przebieg ciąży, a także późniejsze zdrowie dziecka jest prawidłowe ...

czytaj więcej

Mleko i produkty mleczne

Czerw 25, 2014 Dieta w ciąży

Odpowiednie spożycie mleka i produktów mlecznych w trakcie trwania ciąży jest niezwykle istotne, gdyż warunkuje dowóz potrzebnej ilości wapnia.

czytaj więcej
POKAŻ