<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=3048392942093955&ev=PageView&noscript=1"/>
Rekomendacja Zakładu Żywienia i Suplementacji Akademii Wychowania Firycznego
Czytelnia

Metodyka ustalania planów sumplementacyjncyh

Ustalenie odpowiedniego schematu suplementacji nie jest zadaniem łatwym i wymaga indywidualnego podejścia oraz bardzo szczegółowej analizy uwzględniającej szereg rozmaitych czynników takich jak: rodzaj dyscypliny sportowej, charakter, częstotliwość oraz intensywność wysiłku, priorytety treningowe, sposób odżywiania i skład diety, budowa ciała, stan zdrowia, stosowane suplementy itp.

Ułożenie skutecznego programu wspomagania wymaga więc wnikliwego podejścia do danego przypadku oraz odpowiedniej wiedzy w zakresie żywienia i fizjologii wysiłku. Ze względu na złożoność tematu, ustalaniem suplementacji w sporcie wyczynowym powinni zajmować się przede wszystkim odpowiednio przeszkoleni dietetycy, trenerzy, lekarze lub inni przedstawiciele kadr medycznych. Bardzo często jednak rolę tą przejmują sklepy z odżywkami.

Wiele punktów handlowych zajmujących się sprzedażą preparatów dla sportowców ustala listę niezbędnych suplementów oraz schemat ich dawkowania na podstawie krótkiego, niekiedy kilkudziesięciosekundowego wywiadu, w efekcie czego oferowane programy wspomagania przynoszą niewielkie korzyści, a niekiedy wywierają skutek wręcz odwrotny. Błędy popełniają także sami sportowcy i trenerzy, którzy bez odpowiedniej wiedzy próbują poszukiwać skutecznych rozwiązań na „własną rękę”, sugerując się jedynie reklamami względnie mało wiarygodnymi opiniami.

Niewłaściwe i chaotyczne podejście do tematu uderza zarówno w producentów, których obwinia się niesłusznie za złą jakość produktów, jak i samych użytkowników, którzy za źle dobrane suplementy muszą ponosić niepotrzebne koszty finansowe. Ustalaniem programów wspomagania, szczególnie w sporcie wyczynowym, gdzie istnieje duża odpowiedzialność za uzyskiwane wyniki, powinny więc zajmować się przede wszystkim odpowiednio wykwalifikowane kadry lub specjalnie przygotowane do tego poradnie.

Przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu w celu ustalenia odpowiedniego programu suplementacyjnego istotne jest nie tylko w przypadku sportowców, ale także osób zainteresowanych poprawą swojej sylwetki lub stanu zdrowia, np. w terapiach nadwagi. Aby uzyskać najważniejsze dane potrzebne do opracowania efektywnego programu suplementacji, niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu obejmującego cztery zasadnicze kwestie:

  • analiza masy i składu ciała oraz stanu zdrowia – ma na celu zbadanie ewentualnych odchyleń w zakresie budowy ciała (nadwaga, niedowaga) oraz ustalenie przeciwskazań do suplementacji w przypadku występowania określonych jednostek chorobowych
  • analiza sposobu żywienia i składu diety – ma na celu wyodrębnienie błędów w sposobie odżywiania oraz ustalenie podaży energii a także dysproporcji i niedoborów w zakresie spożycia podstawowych składników żywieniowych.
  • analiza wysiłku – ma na celu określenie rodzaju, intensywności, częstotliwości i czasu trwania pracy mięśniowej oraz ustalenie priorytetów treningowych
  • analiza dotychczasowego programu wspomagania – ma na celu zapoznanie się z aktualnym sposobem prowadzenia suplementacji aby wyznaczyć nowy prawidłowy kierunek jej kontynuacjiautor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Witamina C

Obok witaminy E, zaliczana jest do kluczowych antyoksydantów chroniących ustrój przed szkodliwymi następstwami działania reaktywnych form tlenu.

czytaj więcej

Czy suplementy są bezpieczne dla zdrowia?

Suplementy dopuszczone do obrotu handlowego są na ogół bezpieczne dla zdrowia. Skutki uboczne mogą pojawiać się w wyniku ich przedawkowywania, nadwrażliwości na zawarte w nich ...

czytaj więcej
POKAŻ